Anasayfa » Makaleler » SINAV KAYGISI

SINAV KAYGISI

 

Sürekli değişen eğitim sistemi, çocuklara kaliteli eğitim aldırmak, ”iyi” bir meslek sahibi edindirmek isteyen aileler, çocukluk yıllarından itibaren başlayıp bitmek bilmeyen sınavlar, benzer hedefleri olan binlerce çocuğun, gencin yarış atı gibi rekabeti, aile ve çevrenin beklentileri, sınava yüklenen anlamlar, gelecek kaygıları… Yapılması gerekenler listesinin altında ezilerek çoğu zaman çocuk olmak, genç olmak bile unutulabiliyor. Hiç bir çocuğun temel ihtiyacı çok başarılı olmak, en iyi yerlere gelmek, statü değildir. Çocuklar oyun oynamak, kendisini ve hayatı anlamlandırmak, sevilmek, takdir edilmek, kabul görmek, kendisine saygı duyulmasını ister. Buluğ çağı ve ergenlikle birlikte kişinin soyut düşünme kapasitesi artar, kendisini, çevresini ve dünyayı sorgular,  kimliğini oluşturmaya, özerk ve yeterli biri olmaya, tatminkar yakın ilişkiler kurabilmeye ihtiyaç duyar.  Ancak günümüzde bir çok genç, sınav baskısı altında kendini gerçekleştirmek bir yana kendisindeki cevheri söndürmeyi öğreniyor. Bir kişinin hayatında sınav kavramı; bilgi ve becerilerin test edildiği bir deneyim olmaktan çıkıp neredeyse ölüm kalım mücadelesine dönüşüyor. Hal böyle olunca da sınav kaygısı denilen bir kavram çıkıyor karşımıza.

 

Kaygı insanın doğal bir duygusudur. Bizi tehlikelere karşı hazırlayan, canlı ve motive eden çoğu zaman koruyucu ve güdüleyici bir histir.

 

Kaygı, şiddetli düzeylerde yaşandığında ise işlevselliğimizi bozacak düzeye gelebilir. Sınava yönelik yüksek kaygısı olan kişilerde yaşamını ve sınav performansını olumsuz etkileyebilecek belirtiler görebilmekte.

 

Sınav kaygısına sıklıkla eşlik eden belirtiler nelerdir?

 

Bedensel/fizyolojik Belirtiler:

* Uykusuzluk

* Kas gerginliği

* İştahsızlık

* Kalp atışında/ nefes almada hızlanma

* ağız kuruluğu, terleme, ellerde titreme

* Ağrı, bulantı vs..

 

Zihinsel Belirtiler:

* Dikkat sorunları, dikkatini verememe, dikkati sürdürmekte güçlük, dikkatin çabuk dağılması

* Kaygı tetikleyen olumsuz düşünceler, felaket senaryoları

* Bellek sorunları, unutkanlık

* Olumsuz/tehlike olarak algılanan uyaranlara seçici dikkat

 

Duygusal Belirtiler:

* Yüksek düzeyde yaşanan anksiyete, kaygı

* Sinirlilik, gerginlik

* Karamsarlık, üzüntü

* Çaresizlik, yetersizlik vs.

 

Davranışsal Belirtiler:

* Öfke patlamaları

* Ders çalışmayı bırakma, erteleme

* Sınavı hatırlatacak ortam, kişi ya da materyallerden kaçınma

* Günün önemli bir bölümünde sınavla ilgili meşgul olmaya çalışma

* Aşırı tv izleme, yemek yeme, oyun oynama, bilgisayar ve cep telefonuyla meşgul olma gibi dikkat dağıtıcı davranışlar

* Sigara vs..

Sınav Kaygısına Yönelik Psikolojik Destek…

  Sınav kaygısı yoğun yaşanan bir anksiyete tablosudur. Sınav kaygısı tablosuna bazı durumlarda;  depresyon, sosyal kaygılar eşlik edebilmektedir.Ayrıca bu alanda yapılan bazı bilimsel çalışmalar; sınav kaygısı yaşayan öğrencilerin bir kısmında dikkat eksikliği/hiperaktivite semptomlarının da görüldüğünü ortaya koymaktadır. Kişinin işlevselliğini bozacak düzeyde yaşanan sınav kaygısı tablolarında psikoterapi ve varolabilecek ek problemler varlığında ilaç ile kombine tedavilerle başarı sağlanabilmektedir

Yorumlar kapalı.