Anasayfa » Uncategorized » GAPS: BAĞIRSAK&PSİKOLOJİ SENDROMU

GAPS: BAĞIRSAK&PSİKOLOJİ SENDROMU

GAPS: BAĞIRSAK&PSİKOLOJİ SENDROMU

 

Son yıllarda yapılan ve sayıları giderek artan çalışmalar bağırsak duvarımızın ve bakteri floramızın fizyolojik ve psikolojik sağlığımızın baş aktörü olduğuna dair bulguları bizlere sunmaktadır.

Bağırsaklarımız ve tabii ki bağırsak floramız maruz kalınan kimyasallar ve patojenlere karşı hem bir bariyer görevi görmekte, hem ürettiği bağışıklık sistemi elemanları ile bağışıklığımızda çok önemli rol oynamakta hem de sindirim ve emilim süreçleri ile vücudumuzun temel ihtiyacı olan vitamin, minareli, aminoasit ve yağ asitleri gibi besinlerin kullanılabilir şekilde kana karışmasını sağlamaktadır. Hasta bir bağırsak bu görevlerini yerine getiremeyeceği için bir çok şikayet ve hastalığın ortaya çıkmasına neden olacaktır.

 

GAPS tedavisi ile hastalanan bağırsağın tedavisine yönelik özel bir beslenme programı uygulanır. Bu beslenme şekli yararlı bakterileri güçlendirecek ve sayılarını artıracak, fırsatçı ve patojen bakterileri baskılayıp sayısını azaltacaktır ve bağırsak hasarı tamir olmaya başlayacaktır. Böylece sindirilmemiş yiyeceklerin, toksinlerin, ağır metallerin kana geçişini durdurulmaya başlanır ve şikayetlerde azalma başlar. Tüm şikayetler ortadan kalksa bile, bakteri dengesinin sağlanması ve tedavinin tamamlanması için GAPS beslenme programına devam edilir ve hayat tarzı olarak benimsetilmesi önemlidir.

 

Yorumlar kapalı.